We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU7221
| SKU | RBSKU7221 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 8 Plus battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 8 Plus battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required. Includes bonding adhesive.
This iPhone 8 Plus battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 8 Plus battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required. Includes bonding adhesive.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2691 mAh |
| Battery voltage | 3.82 V |
| Battery capacity | 10.28 Wh |
| Removable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2691 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
Login for pricing
|
Hot Product
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU6289 mobile phone spa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone sp...
Login for pricing
|
Bestseller
ReplaceBase RBSKU15630 mobile phone sp...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU7221
|
MBI0002A
|
RBSKU6280
|
RBSKU6289
|
RBSKU13809
|
RBSKU15630
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|





