We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU13809
| SKU | RBSKU13809 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 11 Pro battery has been a favourite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 11 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
This iPhone 11 Pro battery has been a favourite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 11 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3046 mAh |
| Battery voltage | 3.83 V |
| Battery capacity | 11.91 Wh |
| Removable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 47 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3046 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone sp...
Login for pricing
|
Popular
2-Power MBI0160A mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
2-Power MBI0196B mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
Hot Product
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU4349 mobile phone spa...
Login for pricing
|
Bestseller
ReplaceBase RBSKU18626 mobile phone sp...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU13809
|
MBI0160A
|
MBI0196B
|
MBI0002A
|
RBSKU4349
|
RBSKU18626
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
2-Power
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Display
|
Battery
|





