We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU6289 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU6289
| SKU | RBSKU6289 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
Our Replacebase iPhone 6s high capacity battery are made by a leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required and fully compatible with Apples built in Battery Health software.
Regular iPhone 6s Plus batteries are rated at 1710mAh, ours are rated at 2200mAh giving you a performance boost of over 20%!
Includes bonding adhesive kit (for the battery and LCD reassembly)
Our Replacebase iPhone 6s high capacity battery are made by a leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required and fully compatible with Apples built in Battery Health software.
Regular iPhone 6s Plus batteries are rated at 1710mAh, ours are rated at 2200mAh giving you a performance boost of over 20%!
Includes bonding adhesive kit (for the battery and LCD reassembly)
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 6s |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Battery voltage | 3.82 V |
| Battery capacity | 8.1 Wh |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 6s |
| Compliance certificates | CE, RoHS, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2200 mAh |
You may also be interested in
| Product |
ReplaceBase RBSKU6289 mobile phone spa...
Login for pricing
|
Popular
2-Power MBI0187B mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
Hot Product
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
Login for pricing
|
Bestseller
ReplaceBase RBSKU7220 mobile phone spa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU6289
|
MBI0187B
|
MBI0002A
|
RBSKU6280
|
RBSKU7220
|
RBSKU7221
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|





