We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU13425 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU13425
| SKU | RBSKU13425 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 11 battery has been a favourite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 11 battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second-to-none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant, and we can provide an MSDS safety sheet if required.
This iPhone 11 battery has been a favourite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 11 battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second-to-none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant, and we can provide an MSDS safety sheet if required.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3110 mAh |
| Battery voltage | 3.83 V |
| Battery capacity | 11.91 Wh |
| Removable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3110 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ReplaceBase RBSKU13425 mobile phone sp...
Login for pricing
|
Popular
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone sp...
Login for pricing
|
Hot Product
ReplaceBase RBSKU15630 mobile phone sp...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU13425
|
MBI0002A
|
RBSKU6280
|
RBSKU7221
|
RBSKU13809
|
RBSKU15630
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|





