We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU8117 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU8117
| SKU | RBSKU8117 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
Our Replacebase iPhone 7 high capacity battery are made by a leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required and fully compatible with Apples built in Battery Health software. Regular iPhone 7 batteries are rated at 1960mAh, ours are rated at 2160mAh giving you a performance boost of 10%! Includes bonding adhesive kit (for the battery and LCD reassembly)
Our Replacebase iPhone 7 high capacity battery are made by a leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required and fully compatible with Apples built in Battery Health software. Regular iPhone 7 batteries are rated at 1960mAh, ours are rated at 2160mAh giving you a performance boost of 10%! Includes bonding adhesive kit (for the battery and LCD reassembly)
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2220 mAh |
| Battery voltage | 3.82 V |
| Battery capacity | 8.25 Wh |
| Removable | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7 |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2220 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
ReplaceBase RBSKU8117 mobile phone spa...
Login for pricing
|
Popular
2-Power MBI0187B mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
Hot Product
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
Login for pricing
|
Bestseller
ReplaceBase RBSKU7220 mobile phone spa...
Login for pricing
|
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU8117
|
MBI0187B
|
MBI0002A
|
RBSKU6280
|
RBSKU7220
|
RBSKU7221
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|





