We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, Overload Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, output
SKU
715324
Login for pricing
In Stock
19" 1U PDU 7-way UK, Overload Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, output
- 8-way single-phase PDU for electrical equipment, ideal for networking, telecom, security and audio/video
- Overload protection with power cut at loading over 13 A
- Built-in 3 m power cord with BS1363A plug
- Sockets with increased touch protection through contact shutters
- Vertical rack-mount installation
- Right-angled outlet orientation
- Durable aluminum construction
- Grounding point to protect equipment from external electrical surges
- For indoor use only
| SKU | 715324 |
|---|---|
| EAN | 0766623715324 |
| Manufacturer | Intellinet |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Rack mount 8-way UK 19 inch PDU power strip with overload protection - power up to eight devices in your network
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 8-outlet PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features eight British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts in 1U of space in 19-inch racks. For greater safety, integrated overload protection automatically cuts power to all outlets to prevent equipment damage should an overload occur.
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 8-outlet PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features eight British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts in 1U of space in 19-inch racks. For greater safety, integrated overload protection automatically cuts power to all outlets to prevent equipment damage should an overload occur.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black, White |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Power plug | BS 1363 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3250 W |
| Nominal input voltage | 220 - 250 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 13 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 945 g |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 44.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, O...
Login for pricing
|
Popular
Videk PDU Horizontal 6 x UK Mains Sock...
Login for pricing
|
Recommended
connektgear 3m 8 Way Horizontal Rack M...
Login for pricing
|
Bestseller
Equip 333313 power distribution unit (...
Login for pricing
|
Hypertec 808900-HY power distribution...
Login for pricing
|
StarTech.com 8-Port Rack-Mount PDU wit...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
715324
|
9242E
|
27-8030/IEC/RM
|
333313
|
808900-HY
|
PDU08C13GB
|
| Manufacturer |
Intellinet
|
Videk
|
connektgear
|
Equip
|
Hypertec
|
StarTech.com
|
| AC outlets quantity |
8
|
6
|
8
|
8
|
6
|
8
|





