We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m 8 Way Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 8 x C13 Sockets - Black
SKU
27-8030/IEC/RM
Login for pricing
In Stock
3m 8 Way Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 8 x C13 Sockets - Black
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 8 Gang C13 IEC Female
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 3m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Colour: Black
| SKU | 27-8030/IEC/RM |
|---|---|
| EAN | 5035624025462 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our horizontal rack mount power extension blocks are engineered to deliver dependable power distribution for professional server rooms, AV installations, and data centres housing critical IT hardware. This unit efficiently supplies power to up to eight C13 sockets from a single UK mains plug, ensuring organised and reliable connectivity within your rack setup. Built for long-term durability, it features robust metal housing and heavy duty cabling designed to withstand demanding professional environments.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | BS 1363 |
| Features | |
| Package type | Box |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | REACH |
| Surge protection | Yes |
| Colour-coded outlets | No |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 250 V |
| Maximum current | 13 A |
| Surge protection | Yes |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 kg |
| Width | 3000 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 73.5 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 73.5 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m 8 Way Horizontal Rack M...
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy 1U 6 Way UK Sockets, Horizontal...
Login for pricing
|
Popular
Videk PDU Horizontal 6 x UK Mains Sock...
Login for pricing
|
New
Lindy 1U 12 Way IEC Sockets, Horizonta...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 8-Port Rack-Mount PDU wit...
Login for pricing
|
Hot Product
Intellinet 19" 1U PDU 6-way UK, W...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-8030/IEC/RM
|
73561
|
9242E
|
29995
|
PDU08C13GB
|
715195
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Lindy
|
Videk
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
| AC outlets quantity |
8
|
6
|
6
|
12
|
8
|
6
|





