We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Casio MS-80E calculator Pocket Financial Blue
SKU
MS-80E
- Currency conversion (1 rate)
- Pro-percentage
- Mark up with percentage key
- Backspace key
- Sign change (+/-)
- Key rollover
| Type | Financial calculator |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Digits | 8 digits |
| Form factor | |
| SKU | MS-80E |
| Manufacturer | Casio |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Ergonomic design | Yes |
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Form factor | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Blue |
| Type | Financial |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Form factor | |
| Housing material | Aluminium |
| Currency converter | Yes |
| Product colour | Blue |
| Type | Financial |
| Ergonomic design | Yes |
| Performance | |
| Currency converter | Yes |
| Ergonomics | |
| Ergonomic design | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | No |
| Display size (HxV) | 79 x 23 mm |
| Power | |
| Auto power off | Yes |
| Battery type | LR54 |
| Power source | Battery/Solar |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101 mm |
| Weight | 120 g |
| Depth | 149 mm |
| Height | 28 mm |
| Other features | |
| Housing material | Aluminium |