We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Canon 5441C001/CL-576XL Printhead cartridge color high-capacity, 300 pages 12.6ml for Canon Pixma TS 3550 i
SKU
5441C001
- Produce crisp, clear photos and documents
- Print up to 300 pages of A4 documents with each cartridge
- Benefit from reliability from genuine Canon ink
- Rely on the consistent quality of genuine Canon ink
| Printing colours | Magenta,Yellow,Cyan |
|---|---|
| Capacity | 300.00 |
| Colour | color |
| Content (ml) | 12.60 |
| SKU | 5441C001 |
| EAN | 4549292192643 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
Get long-lasting, vivid printouts with this high yield combined cyan, magenta and yellow ink FINE cartridge
This 12.6 ml cartridge produces up to 300 pages¹ of vibrant A4 colour documents and photos, with the added quality and reliability of genuine Canon ink.
This 12.6 ml cartridge produces up to 300 pages¹ of vibrant A4 colour documents and photos, with the added quality and reliability of genuine Canon ink.
Compatible Printers: Canon Pixma TS 3700 Series, Canon Pixma TS 3500 Series, Canon Pixma TS 3752 i, Canon Pixma TR 4756 i, Canon Pixma TS 3750 Series, Canon Pixma TR 4750 i, Canon Pixma TS 3751 i, Canon Pixma TS 3750 i, Canon Pixma TR 4751 i, Canon Pixma TR 4700 Series, Canon Pixma TR 4755 i, Canon Pixma TS 3551 i, Canon Pixma TS 3550 i
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 12.6 ml |
| Brand compatibility | Canon |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Magenta, Yellow, Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Compatibility | PIXMA TS3550i, PIXMA TS3551i, PIXMA TR4750i, PIXMA TR4751i |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta, Yellow, Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Packaging data | |
| Package depth | 86 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 103 mm |
| Package height | 56 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 86 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 103 mm |
| Package height | 56 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Other features | |
| Country of origin | Japan |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Canon 5441C001/CL-576XL Printhead cart...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Canon 8190A002/BCI-15BK Ink cartridge...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Popular
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
Login for pricing
|
New
HP CD973AE/920XL Ink cartridge magenta...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5441C001
|
C9351AE
|
8190A002
|
2971B001
|
2969B001
|
CD973AE
|
| Manufacturer |
Canon
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
HP
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
Canon
|
HP
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





