We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C9351AE/21 Printhead cartridge black, 190 pages ISO/IEC 24711 5ml for HP DeskJet F 4135/3910/OfficeJet J 3600/OfficeJet J 5500/OfficeJet 4315
- Original HP 21 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~190 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- HP 21 Ink Cartridges print polished, professional documents with laser-quality black text. HP ink cartridges are designed to work with your HP printer for the best results.
- Ideal for users who want laser-quality black text. Great for educational projects, homework assignments, e-mail and letters, financial and household management.
- Depend on Original HP 21 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 190.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 5.00 |
| SKU | C9351AE |
| EAN | 0884962780749 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 21 Ink Cartridges print polished, professional documents with laser-quality black text. HP ink cartridges are designed to work with your HP printer for the best results.
Compatible Printers: HP DeskJet F 2238, HP PSC 1415, HP OfficeJet J 3635, HP OfficeJet J 5508, HP OfficeJet 4315 V, HP DeskJet F 2200 Series, HP DeskJet F 2291, HP OfficeJet J 5520, HP DeskJet F 4180, HP OfficeJet J 3640, HP DeskJet F 4185, HP DeskJet F 388, HP DeskJet F 2250, HP DeskJet F 2288, HP DeskJet D 1455, HP DeskJet F 2185, HP DeskJet D 2340, HP DeskJet F 2212, HP DeskJet D 2445, HP OfficeJet 1410 XI, HP OfficeJet J 3606, HP OfficeJet J 3625, HP DeskJet F 340, HP DeskJet D 2400 Series, HP DeskJet F 370, HP DeskJet D 2338, HP DeskJet D 1420, HP PSC 1400 Series, HP DeskJet F 380, HP DeskJet F 2214, HP DeskJet F 2120, HP DeskJet F 390 Series, HP DeskJet F 385, HP DeskJet F 4190, HP OfficeJet 4352, HP DeskJet D 1445, HP DeskJet F 2224, HP DeskJet 3920, HP OfficeJet 4314, HP DeskJet D 2345, HP DeskJet F 2280, HP DeskJet F 378, HP DeskJet D 1360, HP Fax 1250 XI, HP OfficeJet 4315, HP OfficeJet 4712, HP DeskJet F 2180, HP DeskJet D 1460, HP DeskJet F 4100 Series, HP DeskJet F 4194, HP DeskJet D 1560, HP DeskJet F 2290, HP DeskJet D 1341, HP DeskJet F 2140, HP OfficeJet 1400 Series, HP OfficeJet 4315 XI, HP DeskJet F 350, HP OfficeJet 4355, HP DeskJet F 375, HP DeskJet F 4140, HP OfficeJet J 3680, HP DeskJet F 2240, HP PSC 1402, HP PSC 1410 Series, HP OfficeJet J 3608, HP DeskJet F 2149, HP DeskJet D 1430, HP DeskJet F 2235, HP DeskJet F 390, HP DeskJet F 2210, HP OfficeJet 1410, HP DeskJet D 1468, HP DeskJet F 370 Series, HP DeskJet D 1400 Series, HP DeskJet 3915, HP Fax 1250, HP DeskJet F 4155 e, HP DeskJet D 1450, HP DeskJet 3910, HP PSC 1410 XI, HP DeskJet 3940 V, HP DeskJet D 2451, HP DeskJet D 1500 Series, HP OfficeJet J 5500 Series, HP DeskJet D 1530, HP OfficeJet 4625, HP DeskJet 3940, HP DeskJet D 2330, HP DeskJet D 2430, HP DeskJet 3950, HP DeskJet D 1320, HP DeskJet F 2100 Series, HP OfficeJet 4315 Series, HP DeskJet F 4150, HP OfficeJet 4700 Series, HP DeskJet D 1568, HP DeskJet F 4172, HP DeskJet D 1520, HP OfficeJet 4300 Series, HP OfficeJet 4359, HP DeskJet F 2275, HP DeskJet F 2276, HP DeskJet F 2110, HP DeskJet D 2300 Series, HP DeskJet F 325, HP DeskJet D 1300 Series, HP DeskJet F 310, HP DeskJet F 4175, HP DeskJet F 4135, HP OfficeJet J 3600 Series, HP DeskJet D 1330, HP DeskJet F 335, HP Fax 3180, HP DeskJet F 380 Series, HP PSC 1410, HP DeskJet D 2460, HP DeskJet D 2360, HP DeskJet D 2320, HP DeskJet F 394, HP DeskJet D 1311
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 5 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 190 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 21 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 55% |
| Package type | Box |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Print head nozzles | 416 |
| Ink drop | 17 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard |
| Package type | Box |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Print head nozzles | 416 |
| Ink drop | 17 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962834312, 829160941356, 829160941363, 884962780756, 884962780749 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962834312; (BA5) 829160941356; (BA6) 829160941363; (UUQ) 884962780756; (UUS) 884962780749 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 131 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 141 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 141 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 131 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 141 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 37 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962834312, 829160941356, 829160941363, 884962780756, 884962780749 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962834312; (BA5) 829160941356; (BA6) 829160941363; (UUQ) 884962780756; (UUS) 884962780749 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Print head nozzles | 416 |
| Ink drop | 17 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 134.8 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.21 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Canon 8190A002/BCI-15BK Ink cartridge...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Login for pricing
|
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2972B001/CL-511 Printhead cartri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C9351AE
|
8190A002
|
C13T07114H10
|
2971B001
|
2969B001
|
2972B001
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
Canon
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





