We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 3001811 printer label White Self-adhesive printer label
SKU
3001811
Login for pricing
In Stock
Label, Polyester, 48x89mm, Thermal Transfer, Z-ULTIMATE 3000T WHITE, Coated, Permanent Adhesive, 76mm Core
| SKU | 3001811 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Thermal transfer, gloss polyester label with a high-performance permanent acrylic adhesive.Unparalleled smear/scratch resistance. Excellent durability and chemical resistance. Tear and water resistant..Excellent adhesion to a wide range of surfaces
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 4.8 cm |
| Label height | 8.9 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 16 |
| Labels per roll | 1970 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
You may also be interested in
| Product |
Zebra 3001811 printer label White Self...
Login for pricing
|
Hot Product
Zebra Z-Ultimate 3000T Silver Self-adh...
Login for pricing
|
Popular
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Login for pricing
|
Recommended
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Login for pricing
|
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Login for pricing
|
Bestseller
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3001811
|
87443
|
76014
|
76535
|
76013
|
880261-050D
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|


