Vision TC-PUSBEU/30 mobile device charger Laptop, Smartphone, Tablet White AC Fast charging Indoor
SKU
TC-PUSBEU/30
Login for pricing
In Stock
USB-A/USB-C, 30W, QC 3.0, White
More Information
SKU TC-PUSBEU/30
EAN 1179416800005
Manufacturer Vision
Availability In Stock
USB A and C Charger with EU Plug
Performance
Country of originChina
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Charger typeIndoor
Charger compatibilityLaptop, Smartphone, Tablet
Power source typeAC
Fast chargingYes
Fast charging technologyQuick Charge 3.0
USB Type-C ports quantity1
Number of simultaneously connected devices (max)2
Design
Product colourWhite
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC)
Power
Output current (5V)3 A
Output current (9V)3 A
Output current (12V)2.5 A
Port 1 output power18 W
Port 2 output power30 W
Output current (15V)2 A
Output current (20V)1.5 A
Technical details
Charger typeIndoor
Power source typeAC
Country of originChina
Weight & dimensions
Width35.7 mm
Depth71.3 mm
Height32 mm
Weight50 g
Package width130 mm
Package depth70 mm
Package height43 mm
Packaging data
Package width130 mm
Package depth70 mm
Package height43 mm
Certificates
Colour
Product colourWhite
Logistics data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
TomTom Universal Home Charger
New
TomTom Universal Home Charger Login for pricing
StarTech.com Dual-port USB wall charger - international travel - 17W/3.4A - black
Hot Product
StarTech.com Dual-port USB wall charge... Login for pricing
StarTech.com Dual-port USB wall charger - international travel - 17W/3.4A - white StarTech.com Dual-port USB wall charge... Login for pricing
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger - 24W/4.8A - Black StarTech.com Dual-Port USB Car Charger... Login for pricing