GXT5LI-1000IRT2UXLN
Login for pricing
In Stock
Liebert GXT5 Lithium-Ion Online UPS 1000 VA/1000 W 230 V Rack/Tower Convertible with (8) IEC C13 Outlets, Intellislot, RDU120 Networkcard and Extended Runtime Capability (GXT5LI-1000IRT2UXLN)
- Environmentally friendly UPS reduces battery disposal and recycling with lower replacement rates
- The 1 kVA UPS offers longer runtime and faster recharge time
- Add 1U external battery cabinet units to power the UPS for scalable runtime
| SKU | GXT5LI-1000IRT2UXLN |
|---|---|
| EAN | 4061471435315 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Liebert |
| PDF URLs |
View PDF |
| Power | |
|---|---|
| Output power factor | 0.9 |
| Output power | 1000 W |
| Input operation voltage (min) | 115 V |
| Input operation voltage (max) | 288 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 95% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Efficiency (ECO mode) | 98% |
| ECO mode | Yes |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| Surge protection | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 48 dB |
| Features | |
| Waveform | Pure sine |
| Output power factor | 0.9 |
| Output power | 1000 W |
| Efficiency | 95% |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 48 dB |
| ECO mode | Yes |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 2 h |
| Typical backup time at half load | 26.5 min |
| Typical backup time at full load | 12 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Technical details | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, WEEE |
| Certificates | |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 242 mm |
| Weight | 16 kg |
| Width | 430 mm |
| Package weight | 21 kg |
| Height | 85 mm |
| Depth | 446 mm |
| Battery weight | 5.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 242 mm |