V7 ACUSBC65WGAN Universal Black AC Indoor
SKU
ACUSBC65WGAN
Login for pricing
In Stock
65W USB-C GaN Charger, Dual USB-C Ports w/International Plugs US, EU, UK
  • 65W total output, dual USB-C ports
  • USB-C Power Delivery
  • Intelligent power sharing
  • High-performance Gallium nitride (GaN) technology
  • Interchangeable US, EU, and UK plugs
More Information
Charger type Indoor
SKU ACUSBC65WGAN
EAN 0662919115055
Manufacturer V7
Availability In Stock
Experience next-level charging with advanced GaN technology. The V7 65W USB-C PD GaN AC Charger offers fast charging for several devices in a compact, convenient size. Charge a MacBook Pro 15" from 0–50% in just 60 minutes. Featuring high-performance Gallium nitride, or GaN, components it's more efficient, smaller and produces less heat than typical devices. The charger features built-in Intelligent power sharing. This provides the most efficient way to charge one power-hungry device or any two devices by sensing when each port is in use and directing power.
Performance
Country of originVietnam
Plug and PlayYes
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Power protection featuresOver current, Over voltage, Overload, Short circuit
CompatibilityMacBook Pro
CertificationCE, FCC, UKCA, WEEE
USB Type-C ports quantity2
USB Power DeliveryYes
Design
Plug and PlayYes
LED indicatorsYes
Product colourBlack
Gallium nitride (GaN) transistorsYes
Power
Input frequency50 / 60 Hz
Output current (5V)3 A
Output current (9V)2.22 A
Technical details
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
CompatibilityMacBook Pro
Country of originVietnam
ManualYes
Weight & dimensions
Width30 mm
Depth73.5 mm
Height73.5 mm
Weight206 g
Package width130 mm
Package depth130 mm
Package height55 mm
Package weight242 g
Packaging data
Included power plug typesEU, UK, US
Package width130 mm
Package depth130 mm
Package height55 mm
Package weight242 g
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 85 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Operating temperature (T-T)0 - 25 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%