ASM133W1GL
Login for pricing
In Stock
4Vu Magnetic Privacy Screen for 13.3” Laptops (16:10)
  • Protects private information with constrained viewing angles to 30° from either side
  • Reduces exposure to blue light by nearly 40%
  • Anti-reflective coating blocks screen glare for a comfortable viewing experience
  • Over 12% brighter than competitive solutions for greater clarity and visibility
  • Touchscreen compatible
  • Magnetically snaps into place – just add the included strip to your device bezel
More Information
SKU ASM133W1GL
EAN 5063194003801
Manufacturer Targus
Availability In Stock
Effortless Installation
30° Viewing Angle
Antimicrobial Properties
Reduced Glare, Even in Bright Rooms
Greater Clarity & Visibility
Touchscreen Compatible
Seamlessly works with touch displays.
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Display filter featuresAnti-reflective, Anti-microbial, Privacy
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Suitable forLaptop
Design
Suitable forLaptop
Features
Touchscreen compatibleYes
Installation typeMagnetic
Country of originChina
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Limits viewing angle30°
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth0.2 mm
Width287 mm
Weight20 g
Height180 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product Targus 4Vu Magnetic Privacy Screen for 13.3” Laptops (16:10)
Hot Product
Targus 4Vu Magnetic Privacy Screen for... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1")
Bestseller
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing
Targus Privacy Screen 13.3"W (16:10) Targus Privacy Screen 13.3"W (16:... Login for pricing
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3... Login for pricing