38C29-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock
  • Precision Fit for 38" Ultrawide Display: Custom-designed for Dell U3824DW (21 by 9), measuring 35.2x14.8in (89.4x37.6cm); Easy installation with included adhesive strips (choose glossy or matte side) and optional mounting tabs for lower bezel attachment
More Information
SKU 38C29-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030912525
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Protect sensitive information by keeping on-screen data private
Prevent Visual Eavesdropping
Double-Sided Filter
Hassle-Free Installation
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Maximum screen size96.5 cm (38")
Aspect ratio21:9
Suitable forMonitor
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Suitable forMonitor
Product colourTransparent
Features
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Fingerprint resistantYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Aspect ratio21:9
CompatibilityU3824DW
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityDell
Ergonomics
CompatibilityU3824DW
Weight & dimensions
Depth0.3 mm
Width893.9 mm
Height376.5 mm
Package height5 mm
Package depth450 mm
Package width952 mm
Package weight700 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth450 mm
Package width952 mm
Package weight700 g
Display
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Master (outer) case width986 mm
Master (outer) case length483 mm
Master (outer) case height140 mm