PRIVACY-SCREEN-20M
Login for pricing
In Stock
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 20" PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Deg. (PRIVACY-SCREEN-20M)
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 20 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PRIVACY-SCREEN-20M
EAN 0065030894920
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer monitor screen
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 20 inch privacy screen to your 16:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Protect Your Privacy
Blue Light Reduction
Antimicrobial Protection
The Choice of IT Pros Since 1985
The StarTech.com Advantage
Technical details
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size50.8 cm (20")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesRoHS, CE
Design
Filter colourBlack
MaterialPlastic
Product colourTransparent, Black
Features
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth443 mm
Width2 mm
Weight98 g
Height250 mm
Package height5 mm
Package depth611 mm
Package width374 mm
Package weight320 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth611 mm
Package width374 mm
Package weight320 g
Other features
Logistics data
Master (outer) case width140 mm
Master (outer) case length640 mm
Master (outer) case height395 mm
Products per master (outer) case20 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Monitor Privacy Screen for 20 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing