| SKU | 133DISPLAYPORTHDMI21 |
| EAN | 0065030897358 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Connect an 8K 60Hz or a 4K 144Hz HDMI display to a DisplayPort-enabled desktop at a distance of up to 6.6ft (2m), using this DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
High-Resolution HDR Video
This DP to HDMI Cable enables resolutions of up to 8K 60Hz and is HDMI 2.1 FRL complaint. It supports HDR10, HDCP 1.x/2.2/2.3, and DSC 1.1/1.2a. The adapter cable supports 7.1 channel audio with Dolby Atmos and DTS:X.
*DSC support required to reach maximum resolution capabilities on Intel 11th Gen or later
Universal Compatibility
Thoughtfully Designed
| Features | |
|---|---|
| Converter type | Active video converter |
| Chipset | VMM7100 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| HDCP | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| HDCP version | 1.4/2.2/2.3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Dolby technologies | DTS:X, Dolby Atmos |
| Cable type | Round cable |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Other features | |
|---|---|
| Width | 21 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 21 mm |
| Height | 11 mm |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 109 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 415 mm |
| Master (outer) case length | 435 mm |
| Master (outer) case height | 420 mm |