173L-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock
  • ENSURING THE RIGHT FIT: Designed to fit laptops with widescreen 17.3"" screens and 16:9 aspect ratio; Dimensions of 15x8.4 in (383x215 mm); Measurement guide available for detailed measurement steps and alternative sizes
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 17.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 173L-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030900560
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer screen.
Laptop privacy screen features a universal design compatible with 17.3" 16:9 aspect ratio displays. The anti-glare design provides visual comfort while reducing the adverse effects of blue light emitted from the display. Reversible design allows you to quickly adjust to different light conditions throughout the day.
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Maximum screen size43.9 cm (17.3")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Product colourBlack, Transparent
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth215 mm
Width383 mm
Package height170 mm
Package depth590 mm
Package width390 mm
Packaging data
Package height170 mm
Package depth590 mm
Package width390 mm
Other features
Logistics data
Master (outer) case width390 mm
Master (outer) case length590 mm
Master (outer) case height170 mm