16M21-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen blacks-out a 16"" MacBook Pro 2021/2023 screen using a microlouver technology that darkens the view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep data private and prevent visual eavesdropping
  • HASSLE-FREE APPLICATION: Install the privacy screen protector on a 16"" MacBook Pro computer, using the included transparent and residue-free adhesive strips; For additional adhesive strips consider part MON-PRIVACY-SCREEN-K (sold separately)
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 16 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 16M21-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030900478
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your 16" MacBook Pro screen
This laptop privacy screen is compatible with the 2021 and 2023 16" MacBook Pro laptops.
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Storage folderYes
Installation typeAdhesive strip
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
CompatibilityMacBook Pro 21/23
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Maximum screen size40.6 cm (16")
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Product colourTransparent, Black
Ergonomics
CompatibilityMacBook Pro 21/23
Weight & dimensions
Depth0.4 mm
Width351 mm
Weight100 g
Height229 mm
Package height2 mm
Package depth245 mm
Package width385 mm
Package weight190 g
Packaging data
Package height2 mm
Package depth245 mm
Package width385 mm
Package weight190 g
Display
Other features
Logistics data
Master (outer) case width440 mm
Master (outer) case length280 mm
Master (outer) case height170 mm