156G-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock
  • FOR 15"" LAPTOPS: Designed to fit 15.6-inch notebooks with widescreen 16:9 displays; Privacy filter dimensions: 13.5x7.6in (34.5x19.4cm); Filter does not interfere with top-mounted webcams, sensors, or closing the lid
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 15.6 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 156G-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030901987
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your laptop screen
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityGold-to-Black
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Fingerprint resistantYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityUniversal
Technical details
ReversibilityGold-to-Black
Light transmission60%
Filter colourGold
Display types supportedLCD
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Design
Filter colourGold
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth194 mm
Width345 mm
Package height6 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight172 g
Packaging data
Package height6 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight172 g
Logistics data
Master (outer) case width440 mm
Master (outer) case length280 mm
Master (outer) case height200 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1")
Hot Product
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3... Login for pricing