We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung HU7000F 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W
| SKU | HG55U700FEUXXU |
|---|---|
| EAN | 8806097627784 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
55 HU7000F Commercial TV
LYNK Cloud
Empower managers with a robust set of tools to enhance the guest experience. LYNK Cloud offers remote display management and analyses guest content usage to uncover valuable marketing insights enabling managers to deliver optimised promotions.
Google Cast
With Google Cast™ guests can easily cast their favourite content directly from their Android™ and iOS devices to the TV eliminating the need for additional dongles or login requirements. The connection process is quick and straightforward utilising QR codes for instant pairing.
Apple AirPlay
Enjoy movies shows photos and more on the TV in your room with AirPlay. Your devices are securely paired to the TV ensuring peace of mind that everything remains personal and private.
Samsung Knox Security
Samsung Knox Security secures hospitality TVs by blocking unauthorised malicious apps or access to phishing sites and securing connected IoT devices. As a result It protects guests’ sensitive data like PINs and passwords through multiple layers of software and hardware.
Metal Stream Design
Inspired by aircraft design this TV features a luxurious metal body. A single sheet of metal is used to create the slim bezel enabling a truly immersive experience.
| Features | |
|---|---|
| Screen Size | 55 Inch |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Colour | Black |
| Orientation | Landscape Only |
| Full HD | Yes |
| 4K UHD | Yes |
| SMART TV | Yes |
| Hotel TV | Yes |
| TV tuner integrated | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Speakers | 20W |
| Energy Class | E |
| Compatible with VESA-wall mounting system | 200 x 200 mm |
| Dimensions W/O Stand (W x H x D) | 1224.6 x 707.8 x 76.6 mm |
| Dimensions With Stand (W x H x D) | 1224.6 x 759.1 x 199 mm |
| Weight W/O Stand | 10.1 Kg |
| Year of TV | 2025 |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 125 cm |
| Picture processing technology | Quantum Processor Lite, Samsung Contrast Enhancer |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Stand type | Legs stand |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Performance | |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Teletext function | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Power on mode | Yes |
| Energy saving mode | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Number of OSD languages | 28 |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 |
| Ambient mode | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Dynamic Crystal Color technology | Yes |
| Hospitality features | |
| Hotel channel list | Yes |
| Hospitality Plug and Play | Yes |
| My Channel function | Yes |
| USB cloning | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Alarm clock | Yes |
| Content management solution | Samsung LYNK Cloud, Samsung LYNK DRM |
| Security mode | Yes |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RF ports quantity | 3 |
| RJ-12 ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Adaptive sound | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 60 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 118 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 1224.6 mm |
| Depth (with stand) | 199 mm |
| Height (with stand) | 759.1 mm |
| Weight (with stand) | 10.3 kg |
| Width (without stand) | 1224.6 mm |
| Depth (without stand) | 76.6 mm |
| Height (without stand) | 707.8 mm |
| Weight (without stand) | 10.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1354 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 810 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2240A |
| Cables included | AC, Data |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| TV tuner | |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Channel menu display | Yes |
| Other features | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Brand-specific features | |
| Samsung technologies (AV/TV) | HDR10+, Object Tracking Sound Lite, Samsung Multi View |
You may also be interested in
| Product |
Samsung HU7000F 139.7 cm (55") 4K...
Login for pricing
|
Popular
Samsung HG50Q60AAEU 127 cm (50")...
Login for pricing
|
Philips 19HFL5214W/12 hospitality TV 4...
Login for pricing
|
Hot Product
LG 55UM767H hospitality TV 139.7 cm (5...
Login for pricing
|
Recommended
LG 55UM767H0LJ 139.7 cm (55") 4K...
Login for pricing
|
Bestseller
LG 55UA751C hospitality TV 139.7 cm (5...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HG55U700FEUXXU
|
HG50Q60AAEUXXU
|
19HFL5214W/12
|
55UM767H
|
55UM767H0LJ.AEK
|
55UA751C
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Samsung
|
Philips
|
LG
|
LG
|
LG
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
White
|
Grey
|
Grey
|
Black
|




