We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Port Designs PORT Connect ADJUSTABLE STAND - DOCKING TYPE C - 2 x 4K - UK Docking Station
SKU
901108DOCK-UK
- 2 in 1: USB-C docking station integrated into a laptop stand
- Provides up to 85W Power DeliveryTM via USB-C
- Dual video display up to 4K – HDMI
- Manages up to 7 peripherals: 2x screens (HDMI) / 1x Ethernet
- / 2x USB 3.1 Gen 1 / 1x SD card / 1x Micro SD card
- Fully adjustable height and angle for ideal posture
- High speed data transfer up to 5Gb/s
- Full aluminium body with heat dissipation design
- Safety hooks and anti-slip pads
- Compatible with Windows®, Mac OS®, Chrome OSTM
- and Linux® up to 17’’ via USB-C
- Mac address path through, PXE boot and WOL features
| SKU | 901108DOCK-UK |
|---|---|
| EAN | 3567042030374 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | In Stock |
| Product Family | PORT Connect |
Combining ergonomics and connectivity, the 2 IN 1 USB-C docking station with notebook stand from PORT Connect creates a complete and efficient workspace. Enjoy dual 4K display support, up to 85W Power Delivery™, and connectivity for up to 7 peripherals. Its fully adjustable height and angle promote an ideal working posture, while the aluminum body ensures optimal heat dissipation. Compatible with Windows®, Mac OS®, Chrome OS™ and Linux®, it is a sleek and practical solution for modern workspaces.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Screen size compatibility | 254 - 439.4 mm (10 - 17.3") |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Number of devices supported | 1 |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Height adjustment range | 45 - 205 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 85 W |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 900 g |
| Width | 240 mm |
| Depth | 272 mm |
| Height | 205 mm |
| Package width | 331 mm |
| Package depth | 272 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Display | |
|---|---|
| Screen size compatibility | 254 - 439.4 mm (10 - 17.3") |
| Packaging data | |
| Package width | 331 mm |
| Package depth | 272 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 1 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | 1 USB-C docking station with notebook stand 1 USB-C to USB-C cable 1 100W AC power adapter 1 User manual |
| Technical details | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Height adjustment range | 45 - 205 mm |
| Adjustable | Yes |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Material | |
| Material | Aluminium |
You may also be interested in
| Product |
Port Designs PORT Connect ADJUSTABLE S...
Login for pricing
|
Recommended
Humanscale L6 laptop stand Laptop &...
Login for pricing
|
Popular
R-Go Tools Tablet and laptop stand R-G...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com Desk Mount Laptop Arm - F...
Login for pricing
|
Hot Product
j5create JTS224 Multi-Angle Stand with...
Login for pricing
|
Hama Connect2Office Stand Laptop stand...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
901108DOCK-UK
|
L6
|
RGORIDUOBL
|
ARMUNONB1
|
JTS224-N
|
200139
|
| Manufacturer |
Port Designs
|
Humanscale
|
R-Go Tools
|
StarTech.com
|
j5create
|
Hama
|





