We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PMV PMVMOUNT4X4EF TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
SKU
PMVMOUNT4X4EF
| Maximum weight capacity | 35 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | PMVMOUNT4X4EF |
| EAN | 0611834128053 |
| Manufacturer | PMV |
| Availability | In Stock |
400 x 400 VESA Bracket
Economical flush TV mounting bracket for screens up to 55
• Click in place pull string locking system
• High grade steel ensuring the highest quality
• Guaranteed to last - no need to buy another with a lifetime guarantee
• Precision laser cut components to ensure the most accurate fittings
• Finished in durable satin black powder coat for a sleek stylish finished product
| Features | |
|---|---|
| Screen Size | up to 55 Inch |
| Minimum VESA Compatibility | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA Compatibility | 400 x 400 mm |
| Max Weight | 30 KG |
| Colour | Black |
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
PMV PMVMOUNT4X4EF TV mount/stand 139.7...
Login for pricing
|
Hot Product
B-Tech Ultra-Slim Flat Screen Wall Mou...
Login for pricing
|
Ventry BTV500 119.4 cm (47") Black
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan Wall Mount for TV & Moni...
Login for pricing
|
Popular
Peerless PF632 TV mount 109.2 cm (43&q...
Login for pricing
|
New
Peerless SF630P TV mount 73.7 cm (29&q...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PMVMOUNT4X4EF
|
BT7532/B
|
BTV500/B
|
424752
|
PF632
|
SF630P
|
| Manufacturer |
PMV
|
B-Tech
|
Ventry
|
Manhattan
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





