We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle SMI-1110-S2ST70 - 10/100/1000 Gigabit Ethernet Standalone IP Managed Media and Rate Converter. 10/100/1000Base-T (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 1000Base-ZX 1550 nm single mode (ST) [70 km/43.5 miles]
SKU
05070701
Login for pricing
10/100/1000 Gigabit, RJ-45, 2x ST, 1550 nm, SMF, 70 km, UK power cord, Metal, Black
- 10/100/1000Base-T to 1000Base-X Fiber Media Converters
- Connect 10/100 devices to Gigabit backbone
- Extend network distances up to 160km
- Manage via SNMP, CLI - Telnet/SSH, Internet browser, or PerleVIEW Central Management Platform
- Advanced media converter features - Smart Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, Auto-MDIX and Loopback
| SKU | 05070701 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle’s advanced line of Managed Gigabit Rate Converting Media Converters, provides transparent and reliable 10/100/1000 ethernet to fiber connections. While providing an economical means of extending your existing copper based network connection, these media converters are SNMP manageable to enable complete control and status viewing of your fiber links.
Perle 10/100/1000 Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed 10/100/1000 Ethernet Converters the smart choice for IT professionals.
Perle 10/100/1000 Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed 10/100/1000 Ethernet Converters the smart choice for IT professionals.
| Network | |
|---|---|
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Cable types supported | Cat5 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Converter input interface | 1000Base-T, 100Base-T, 10Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.1p |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet, Fast Ethernet |
| Duplex system | Full, Half |
| Converter output interface | 1000Base-ZX |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Fiber optic connector | ST |
| Performance | |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 70000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Buffer size | 1000 KB |
| Tx power (min) | -2 dBmW |
| Tx power (max) | 5 dBmW |
| Rx power (min) | -23 dBmW |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Mean time between failures (MTBF) | 238087 h |
| Auto-negotiation | Yes |
| Features | |
| DIN rail mounting | Yes |
| Reset button | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power, Activity, Speed, Error, Alarm |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | ST |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Input voltage | 12 V |
| Input current | 0.34 A |
| Power consumption (typical) | 4.1 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 145 mm |
| Weight | 722 g |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 70000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Buffer size | 1000 KB |
| Tx power (min) | -2 dBmW |
| Tx power (max) | 5 dBmW |
| Rx power (min) | -23 dBmW |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Internal | No |
| UNSPSC-code | 43201553 |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UL, Federal Communications Commission (FCC) |
| Indication | |
| LED indicators | Power, Activity, Speed, Error, Alarm |
| Design | |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power, Activity, Speed, Error, Alarm |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 238087 h |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UL, Federal Communications Commission (FCC) |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992 |
| Other features | |
| MAC address table | 1024 entries |
| Full duplex | Yes |
| UNSPSC-code | 43201553 |