We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle SMI-110-S1SC40U network media converter 100 Mbit/s 1550 nm Single-mode Black
SKU
05071071
Login for pricing
10/100 Fast Ethernet Standalone IP Managed Media and Rate Converter, UK Power Cord
| SKU | 05071071 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle’s advanced line of Managed 10/100 Ethernet Media Converters, transparently connect UTP ethernet copper to multimode or single mode fiber. While providing an economical means of extending your existing copper based network connection, these media converters are SNMP manageable to enable complete control and status viewing of your fiber links.
Perle 10/100 Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed 10/100 Ethernet Converters the smart choice for IT professionals.
SMI-110-S1SC40U - 10/100 Fast Ethernet Standalone IP Managed Media and Rate Converter. 10/100Base-TX (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 100Base-BX 1310nm TX / 1550nm RX single fiber single mode (SC) [40 km/24.9 miles]
Perle 10/100 Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed 10/100 Ethernet Converters the smart choice for IT professionals.
SMI-110-S1SC40U - 10/100 Fast Ethernet Standalone IP Managed Media and Rate Converter. 10/100Base-TX (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 100Base-BX 1310nm TX / 1550nm RX single fiber single mode (SC) [40 km/24.9 miles]
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5 |
| Converter input interface | 100Base-TX, 10Base-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance | |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 248259 h |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 4.1 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 145 mm |
| Weight | 722 g |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 248259 h |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |