We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle SMI-110-S1SC20D - 10/100 Fast Ethernet Standalone IP Managed Media and Rate Converter. 10/100Base-TX (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 100Base-BX 1550nm TX / 1310nm RX single fiber single mode (SC) [20 km/12.4 miles]
SKU
05071061
Login for pricing
10/100 Fast Ethernet, RJ-45, SC, 1550nm TX / 1310nm RX, 20 km, UK power cord, Metal, Black
- 10/100Base-TX to 100Base-X Fiber Media Converters
- Extend network distances up to 120km
- SC, LC and ST Media Converters
- Advanced Features: Link Pass-Through, Far-End Fault, Auto-MDIX
- Manage via SNMP, CLI - Telnet/SSH, Internet browser, or PerleVIEW Central Management Platform
| SKU | 05071061 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle’s advanced line of Managed 10/100 Ethernet Media Converters, transparently connect UTP ethernet copper to multimode or single mode fiber. While providing an economical means of extending your existing copper based network connection, these media converters are SNMP manageable to enable complete control and status viewing of your fiber links.
Perle 10/100 Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed 10/100 Ethernet Converters the smart choice for IT professionals.
Perle 10/100 Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed 10/100 Ethernet Converters the smart choice for IT professionals.
| Network | |
|---|---|
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Cable types supported | Cat5 |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX, 10BASE-TX |
| Fiber ethernet cabling technology | 100BASE-BX-U |
| Converter input interface | 100Base-TX, 10Base-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.1p |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance | |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Tx power (min) | -14 dBmW |
| Tx power (max) | -8 dBmW |
| Rx power (min) | -32 dBmW |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Mean time between failures (MTBF) | 246403 h |
| Tx wavelength (max) | 1550 nm |
| Rx wavelength (max) | 1310 nm |
| Auto-negotiation | Yes |
| Features | |
| DIN rail mounting | Yes |
| Reset button | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Input voltage | 12 V |
| Input current | 0.34 A |
| Power consumption (typical) | 4.1 W |
| External power adapter | Yes |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 145 mm |
| Weight | 722 g |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Tx power (min) | -14 dBmW |
| Tx power (max) | -8 dBmW |
| Rx power (min) | -32 dBmW |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Internal | No |
| UNSPSC-code | 43201553 |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), UL, CE |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 246403 h |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), UL, CE |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992 |
| Other features | |
| MAC address table | 1024 entries |
| UNSPSC-code | 43201553 |