We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle SMI-1000-S1SC80U network media converter 1000 Mbit/s 1590 nm Single-mode Black
SKU
05070251
| SKU | 05070251 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle’s advanced line of Managed Gigabit Media Converters, provides transparent and reliable Gigabit Ethernet to fiber connections. While providing an economical means of extending your existing copper based network connection, these media converters are SNMP manageable to enable complete control and status viewing of your fiber links.
Perle Gigabit Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed Gigabit to Fiber Converters the smart choice for IT professionals.
SMI-1000-S1SC80U - Gigabit Ethernet IP Managed Standalone media Converter. 1000Base-T (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 1000Base-BX 1510nm TX / 1590nm RX single fiber single mode (SC) [80 km/50 miles]
Perle Gigabit Managed Media Converters come standard with extensive cost and time saving features. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's Managed Gigabit to Fiber Converters the smart choice for IT professionals.
SMI-1000-S1SC80U - Gigabit Ethernet IP Managed Standalone media Converter. 1000Base-T (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 1000Base-BX 1510nm TX / 1590nm RX single fiber single mode (SC) [80 km/50 miles]
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5 |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance | |
| Wavelength | 1590 nm |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 248259 h |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 4.98 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 145 mm |
| Weight | 722 g |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Wavelength | 1590 nm |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 248259 h |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |