We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle S-1110PP-S2ST70 - 10/100/1000 Gigabit Ethernet Stand-Alone Media Rate Converter w/ PoE+ PSE. 10/100/1000Base-T (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 1000Base-ZX 1550 nm single mode (ST) [70 km/43.5 miles], w/ AC Adapter
SKU
05081091
Login for pricing
10/100/1000 Gigabit, PoE+ PSE, RJ-45, Single mode, 2x ST, 1310 nm, 40 km, UK power cord, Metal, Black
- 10/100/1000Base-T to 100/1000Base-X Fiber
- Supplies IEEE 802.3 PoE & PoE+ PSE power
- Compatible with legacy pre-standard PoE devices
- Multiport models: 2, 3 or 4 ports
- Fix fiber ports or empty slot for Cisco and other industry standard SFPs
- Advanced features: PD Reset, Smart Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, Auto-MDIX and Loopback
| SKU | 05081091 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle's feature rich Gigabit rate converting PoE Media Converters transparently connect copper to fiber while providing Power over Ethernet (PoE) to standards-based PoE and PoE+ compliant devices such as IP cameras, VoIP phones and wireless access points. S-1110 PoE Media Converters are also available with support for Extended Temperature ranges.
Perle PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle PoE media converters can also provide power to one or two Powered Devices (PDs). Perle has PoE media converter models that support the IEEE 802.3af PoE standard (15.4W of power) or the IEEE 802.3at PoE+ standard (30W of power). Learn more about PoE.
Perle 10/100/1000 PoE Ethernet to Fiber Converters provide an economical path to extend the distance of an existing network with fiber cabling. At the same time they function as PoE injectors to power devices like IP phones, video conferencing equipment, IP cameras and Wi-Fi devices over copper UTP cabling.
Multi-port PoE media converters enable a variety of flexible network designs. They can feature single or dual RJ-45 ports to power one or two PD’s per converter and single or dual fiber ports.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle's Gigabit rate converting PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
Perle PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle PoE media converters can also provide power to one or two Powered Devices (PDs). Perle has PoE media converter models that support the IEEE 802.3af PoE standard (15.4W of power) or the IEEE 802.3at PoE+ standard (30W of power). Learn more about PoE.
Perle 10/100/1000 PoE Ethernet to Fiber Converters provide an economical path to extend the distance of an existing network with fiber cabling. At the same time they function as PoE injectors to power devices like IP phones, video conferencing equipment, IP cameras and Wi-Fi devices over copper UTP cabling.
Multi-port PoE media converters enable a variety of flexible network designs. They can feature single or dual RJ-45 ports to power one or two PD’s per converter and single or dual fiber ports.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle's Gigabit rate converting PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
| Network | |
|---|---|
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 10240 |
| VLAN support | Yes |
| Cable types supported | Cat5 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T, 100BASE-T, 10BASE-T |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-ZX |
| Converter input interface | 1000Base-T, 100Base-T, 10Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet, Fast Ethernet |
| Duplex system | Full, Half |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | ST |
| Performance | |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 70000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Tx power (min) | -2 dBmW |
| Tx power (max) | 5 dBmW |
| Rx power (min) | -23 dBmW |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Jumbo frames support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power, Activity, Status, Speed, Error |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Power protection features | Over current |
| Ports & interfaces | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | ST |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 30 W |
| Input voltage | 52 - 57 V |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| External power adapter | Yes |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95 mm |
| Depth | 150 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 300 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 70000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Tx power (min) | -2 dBmW |
| Tx power (max) | 5 dBmW |
| Rx power (min) | -23 dBmW |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| UNSPSC-code | 43201553 |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, National Defense Authorization Act (NDAA), Federal Communications Commission (FCC), UL, CE |
| Indication | |
| LED indicators | Power, Activity, Status, Speed, Error |
| Design | |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power, Activity, Status, Speed, Error |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, National Defense Authorization Act (NDAA), Federal Communications Commission (FCC), UL, CE |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Other features | |
| MAC address table | 1024 entries |
| UNSPSC-code | 43201553 |