We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle S-1110HP-ST160 network media converter 1000 Mbit/s 1550 nm Single-mode Black
SKU
05079491
| SKU | 05079491 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle S-1110HP Fiber Media Converters transparently connect copper to fiber while providing up to 100 Watts of IEEE 802.3bt compliant Hi-PoE PSE power to standards-based compliant devices such as pan-tilt-zoom (PTZ) security cameras with heaters, LED lighting in building management, and 802.11ax/ac wireless access points.
Perle Hi-PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle Hi-PoE media converters provide power to Powered Devices (PDs) that support the IEEE 802.3bt PoE standard (up to 100W of power) or pre-standard solutions including UPoE, 4PPoE, PoE++, UltraPoE, 4 Pair PoE, etc. As this standard is fully backwards compatible with the existing IEEE 802.3af PoE and IEEE 802.3at PoE+ standards, all of those PD's are also supported. The S-1110HP Fiber Media Converter features single or dual 10/100/1000Base-T RJ45 ports to power one or two PD’s per converter. Learn more about PoE.
S-1110HP Fiber Media Converters come with fixed fiber ports that support multimode or single mode fiber with dual ST/SC connectors or single strand fiber SC connectors.
extend the life of non-fiber based equipment by enabling data transmission from 10/100/1000Base-T devices over 1000Base-X fiber
extend the distance of an existing network by linking CAT5/6/7 cabling to multimode or single mode fiber up to 160km
protect Ethernet data from EMI noise and interference by inter-connecting your copper-Ethernet devices over fiber.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle S-1110HP PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
Perle Hi-PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle Hi-PoE media converters provide power to Powered Devices (PDs) that support the IEEE 802.3bt PoE standard (up to 100W of power) or pre-standard solutions including UPoE, 4PPoE, PoE++, UltraPoE, 4 Pair PoE, etc. As this standard is fully backwards compatible with the existing IEEE 802.3af PoE and IEEE 802.3at PoE+ standards, all of those PD's are also supported. The S-1110HP Fiber Media Converter features single or dual 10/100/1000Base-T RJ45 ports to power one or two PD’s per converter. Learn more about PoE.
S-1110HP Fiber Media Converters come with fixed fiber ports that support multimode or single mode fiber with dual ST/SC connectors or single strand fiber SC connectors.
extend the life of non-fiber based equipment by enabling data transmission from 10/100/1000Base-T devices over 1000Base-X fiber
extend the distance of an existing network by linking CAT5/6/7 cabling to multimode or single mode fiber up to 160km
protect Ethernet data from EMI noise and interference by inter-connecting your copper-Ethernet devices over fiber.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle S-1110HP PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5 |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | ST |
| Performance | |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 160000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Buffer size | 1000 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 342019 h |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | ST |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 95 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 13.6 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 13.6 kg |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 160000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Buffer size | 1000 KB |
| Internal | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 342019 h |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |