We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle S-1110DHP-SC20D - Gigabit Media and Rate Converter with Type 4 High-Power PoE PSE (up to 100W/port): Dual 10/100/1000Base-T (RJ45) [100 m/328 ft] to 1000Base-BX 1490nm TX / 1310nm RX single strand fiber, single mode (SC) [20 km/12.4 miles]
SKU
05079831
Login for pricing
High-Power PoE PSE (up to 100W/port), 2x RJ45, SC, 1490nm TX / 1310nm RX, SMF, 20 km, UK cord, IP20, Metal, Black
- 10/100/1000 Copper to 1G Fiber
- Dual Fiber SC/ST or Single Fiber SC Connectors
- Supplies IEEE 802.3bt Hi-PoE PSE (up to 100W) power
- Compatible with IEEE 802.3af PoE and IEEE 802.3at PoE+ PoE devices
- Dual or Single 10/100/1000Base-T PoE ports
- Advanced features: PD Reset, Fiber redundancy, Smart Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, Auto-MDIX and Loopback
| SKU | 05079831 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle S-1110HP Fiber Media Converters transparently connect copper to fiber while providing up to 100 Watts of IEEE 802.3bt compliant Hi-PoE PSE power to standards-based compliant devices such as pan-tilt-zoom (PTZ) security cameras with heaters, LED lighting in building management, and 802.11ax/ac wireless access points.
Perle Hi-PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle Hi-PoE media converters provide power to Powered Devices (PDs) that support the IEEE 802.3bt PoE standard (up to 100W of power) or pre-standard solutions including UPoE, 4PPoE, PoE++, UltraPoE, 4 Pair PoE, etc. As this standard is fully backwards compatible with the existing IEEE 802.3af PoE and IEEE 802.3at PoE+ standards, all of those PD's are also supported. The S-1110HP Fiber Media Converter features single or dual 10/100/1000Base-T RJ45 ports to power one or two PD’s per converter. Learn more about PoE.
S-1110HP Fiber Media Converters come with fixed fiber ports that support multimode or single mode fiber with dual ST/SC connectors or single strand fiber SC connectors.
extend the life of non-fiber based equipment by enabling data transmission from 10/100/1000Base-T devices over 1000Base-X fiber
extend the distance of an existing network by linking CAT5/6/7 cabling to multimode or single mode fiber up to 160km
protect Ethernet data from EMI noise and interference by inter-connecting your copper-Ethernet devices over fiber.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle S-1110HP PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
Perle Hi-PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle Hi-PoE media converters provide power to Powered Devices (PDs) that support the IEEE 802.3bt PoE standard (up to 100W of power) or pre-standard solutions including UPoE, 4PPoE, PoE++, UltraPoE, 4 Pair PoE, etc. As this standard is fully backwards compatible with the existing IEEE 802.3af PoE and IEEE 802.3at PoE+ standards, all of those PD's are also supported. The S-1110HP Fiber Media Converter features single or dual 10/100/1000Base-T RJ45 ports to power one or two PD’s per converter. Learn more about PoE.
S-1110HP Fiber Media Converters come with fixed fiber ports that support multimode or single mode fiber with dual ST/SC connectors or single strand fiber SC connectors.
extend the life of non-fiber based equipment by enabling data transmission from 10/100/1000Base-T devices over 1000Base-X fiber
extend the distance of an existing network by linking CAT5/6/7 cabling to multimode or single mode fiber up to 160km
protect Ethernet data from EMI noise and interference by inter-connecting your copper-Ethernet devices over fiber.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle S-1110HP PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
| Network | |
|---|---|
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Cable types supported | Cat3, Cat5, Cat6, Cat7 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-BX-D |
| Converter input interface | 10Base-T, 100Base-T, 1000Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full, Half |
| Converter output interface | 1000Base-BXD |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance | |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Buffer size | 1000 KB |
| Tx power (min) | -8 dBmW |
| Tx power (max) | -3 dBmW |
| Rx power (min) | -22 dBmW |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Mean time between failures (MTBF) | 342019 h |
| Tx wavelength (max) | 1490 nm |
| Rx wavelength (max) | 1310 nm |
| Auto-negotiation | Yes |
| Features | |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power, Activity, Speed |
| Internal | No |
| Power protection features | Over current |
| Ports & interfaces | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 200 W |
| Input voltage | 52 - 57 V |
| Power consumption (typical) | 4.7 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 95 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.36 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.36 kg |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Buffer size | 1000 KB |
| Tx power (min) | -8 dBmW |
| Tx power (max) | -3 dBmW |
| Rx power (min) | -22 dBmW |
| Rx power (max) | -3 dBmW |
| Internal | No |
| UNSPSC-code | 43201553 |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, National Defense Authorization Act (NDAA), Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Indication | |
| LED indicators | Power, Activity, Speed |
| Design | |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power, Activity, Speed |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 342019 h |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, National Defense Authorization Act (NDAA), Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Other features | |
| MAC address table | 1024 entries |
| UNSPSC-code | 43201553 |