We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle S-110PP-S2SC80 network media converter 100 Mbit/s 1550 nm Single-mode Black
SKU
05085071
Login for pricing
10/100 Fast Ethernet Stand-Alone Media and Rate Converter with PoE+ Power Sourcing, UK Power Cord
| SKU | 05085071 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle's feature rich Fast Ethernet rate converting PoE Media Converters transparently connect copper to fiber while providing Power over Ethernet (PoE) to standards-based PoE and PoE+ compliant devices such as IP cameras, VoIP phones and wireless access points. S-110 PoE Media Converters are also available with support for Extended Temperature ranges. Over 40 models to choose from with either fixed fiber or SFP ports. The pluggable fiber optics port allows for flexible network configurations using SFP transceivers supplied by Perle, Cisco or other manufacturers of MSA compliant SFPs.
Perle PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle PoE media converters also provide power to Powered Devices (PDs). Perle has PoE media converter models that support the IEEE 802.3af PoE standard (15.4W of power) or the IEEE 802.3at PoE+ standard (30W of power). Learn more about PoE.
Perle 10/100 PoE Ethernet to Fiber Converters provide an economical path to extend the distance of an existing network with fiber cabling. At the same time they function as PoE injectors to power devices like IP phones, video conferencing equipment, IP cameras and Wi-Fi devices over copper UTP cabling.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle's Fast Ethernet rate converting PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
Perle PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle PoE media converters also provide power to Powered Devices (PDs). Perle has PoE media converter models that support the IEEE 802.3af PoE standard (15.4W of power) or the IEEE 802.3at PoE+ standard (30W of power). Learn more about PoE.
Perle 10/100 PoE Ethernet to Fiber Converters provide an economical path to extend the distance of an existing network with fiber cabling. At the same time they function as PoE injectors to power devices like IP phones, video conferencing equipment, IP cameras and Wi-Fi devices over copper UTP cabling.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle's Fast Ethernet rate converting PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5 |
| Converter input interface | 100Base-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance | |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 229220 h |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 95 mm |
| Weight | 300 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Wavelength | 1550 nm |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 229220 h |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |