We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle S-1000MM-M2LC05 network media converter 1000 Mbit/s 850 nm Multi-mode Black
SKU
05060201
| SKU | 05060201 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
Perle's feature rich S-1000MM Gigabit Fiber to Fiber Media Converters enable transparent fiber extension of 1000Base-SX multimode fiber to 1000Base-SX multimode or 1000Base-LX/EX/ZX/BX single mode fiber.
Perle's advanced features make the end to end fiber link completely transparent. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's S-1000MM Gigabit Fiber to Fiber Media Converters the smart choice for IT professionals.
Whether you need to extend multimode to multimode or multimode to single mode, Perle has an extensive range of S-1000MM Gigabit Fiber to Fiber Media Converters to meet your fiber conversion requirement.
Perle's advanced features make the end to end fiber link completely transparent. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's S-1000MM Gigabit Fiber to Fiber Media Converters the smart choice for IT professionals.
Whether you need to extend multimode to multimode or multimode to single mode, Perle has an extensive range of S-1000MM Gigabit Fiber to Fiber Media Converters to meet your fiber conversion requirement.
| Network | |
|---|---|
| Converter input interface | 1000Base-SX |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | LC |
| Performance | |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 432138 h |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | LC |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 3.5 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 80 mm |
| Weight | 300 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 550 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 280 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 550 g |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 432138 h |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |