We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intenso Speed Line USB flash drive 256 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
SKU
3533492
- Capacities: 16 GB / 32 GB / 64 GB / 2x 64 GB / 128 GB / 2x 128 GB / 256 GB / 512 GB
- Colour: black
- Material: plastic
- Interface: Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 (5 Gbit/s)
- Max. data transfer rate: Up to 70 MB/s
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 256 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 3533492 |
| EAN | 4034303022090 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | In Stock |
The Intenso Speed Line is a powerful USB stick for all users who are in need of fast data transfer. Thanks to its USB 3.2 Gen 1x1 interface, it can achieve up to 10 times higher transfer speeds than standard USB 2.0 sticks and achieves data transfer rates of up to 70 MB/s. With a weight of 8 g, the stick can be optimally stowed and transported. The Speed Line is also characterized by particularly high storage capacities of up to 512 GB, which is why it offers sufficient storage space for countless photos, videos, music and other memory-intensive files.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 256 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 19 mm |
| Depth | 9 mm |
| Package depth | 83 mm |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 11 mm |
| Package weight | 15 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 83 mm |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 11 mm |
| Package weight | 15 g |
| Case material | Plastic |
| Packaging content | |
| Case material | Plastic |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Case material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Sustainability certificates | Triman |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Triman |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Intenso Speed Line USB flash drive 256...
Login for pricing
|
Hot Product
Hypertec 4GB USB2.0 EnCryptPLUS HyperD...
Login for pricing
|
Verbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 64 GB...
Login for pricing
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 64 GB US...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 128 GB...
Login for pricing
|
New
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3533492
|
HYFLUSB044GB-BE
|
49807
|
SDCZ48-064G-U46
|
49808
|
49168
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Hypertec
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Capacity |
256GB and more
|
4GB to 6GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
slide
|
slide
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
Silver
|
Blue
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





