We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intenso Rainbow Line 64GB Orange 2er USB flash drive USB Type-A 2.0
SKU
3502492
- Interface: High Speed USB 2.0
- Max. reading: 28,00 MB/s
- Max. writing: 6,50 MB/s
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 2.0 |
| SKU | 3502492 |
| EAN | 4034303031436 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | In Stock |
Cost-effective data memories in colourful design
You are looking for a cost-effective yet reliable data memory? Then you’re right on target with the Rainbow Line. The transparent plastic housing in various colours per capacity creates a real eye-catcher in the office or during leisure time. Capacities from 4 to 128 GB offer sufficient memory for photos, videos or other files.
You are looking for a cost-effective yet reliable data memory? Then you’re right on target with the Rainbow Line. The transparent plastic housing in various colours per capacity creates a real eye-catcher in the office or during leisure time. Capacities from 4 to 128 GB offer sufficient memory for photos, videos or other files.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Read speed | 28 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Read speed | 28 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Write protection switch | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Orange |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Write protection switch | No |
| Fingerprint reader | No |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Orange |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Housing material | Plastic |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Intenso Rainbow Line 64GB Orange 2er U...
Login for pricing
|
Hypertec 64GB USB3.0 Standard HyperDrive
Login for pricing
|
Hot Product
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 6...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB...
Login for pricing
|
New
Verbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 64 GB...
Login for pricing
|
Bestseller
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3502492
|
HYFLUSB3364G-M3
|
SDCZ50-064G-B35
|
49806
|
49807
|
SDCZ50-032G-B35
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
capless
|
slide
|
slide
|
capless
|
| Product colour |
Orange
|
Silver
|
N/A
|
Blue
|
Blue
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|





