We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intenso Flash Line USB flash drive 32 GB USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) White
SKU
3538480
- Interface: Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 (5 Gbit/s, USB-C)
- Max. data transfer rate: Up to 70 MB/s
- Colour: White
- Material: Plastic
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | White |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 3538480 |
| EAN | 4034303029631 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | In Stock |
Additional storage space in no time
The Flash Line was developed for smartphones, computers and tablets with USB-C connection. Thanks to its Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 interface, transfer rates of up to 70 MB/s can be achieved. Thus photos, videos, music and other files can be transferred in seconds. Capacities of up to 128GB allow you to easily transfer data to your laptop or computer, freeing up valuable storage space of your smartphone.
OTG function (On-The-Go)
The new Intenso USB stick with OTG function can be used without an app. Simply connect it to your compatible smartphone and you can directly store photos, music and other files on the stick. Thanks to the OTG function, you can easily back up and manage your data at any time, even when being on the road.
The Flash Line was developed for smartphones, computers and tablets with USB-C connection. Thanks to its Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 interface, transfer rates of up to 70 MB/s can be achieved. Thus photos, videos, music and other files can be transferred in seconds. Capacities of up to 128GB allow you to easily transfer data to your laptop or computer, freeing up valuable storage space of your smartphone.
OTG function (On-The-Go)
The new Intenso USB stick with OTG function can be used without an app. Simply connect it to your compatible smartphone and you can directly store photos, music and other files on the stick. Thanks to the OTG function, you can easily back up and manage your data at any time, even when being on the road.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 70 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 32 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Read speed | 70 MB/s |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 61 mm |
| Weight | 6 g |
| Height | 22 mm |
| Depth | 8 mm |
| Package depth | 84 mm |
| Package width | 121 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 10 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 84 mm |
| Package width | 121 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | White |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Housing material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Intenso Flash Line USB flash drive 32...
Login for pricing
|
Recommended
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
Login for pricing
|
Popular
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Login for pricing
|
Intenso Rainbow Line USB flash drive 1...
Login for pricing
|
Hot Product
Verbatim PinStripe - USB Drive 32 GB -...
Login for pricing
|
Bestseller
Verbatim PinStripe - USB Drive 64 GB -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3538480
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
3502470
|
49064
|
49065
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Intenso
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
| Form factor |
cap
|
N/A
|
cap
|
cap
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
White
|
N/A
|
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|





