We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intenso 3521473 USB flash drive 16 GB USB Type-A 2.0 Silver
SKU
3521473
- Capacity: 3x 16 GB
- Material: Aluminium
- Interface: High-Speed USB 2.0
- Max. reading: 28,00 MB/s
- Max. writing: 6,50 MB/s
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 16 GB |
| USB version | 2.0 |
| SKU | 3521473 |
| EAN | 4034303028597 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | In Stock |
Data memory in elegant aluminium design
An important presentation at the university is lined up and you’re meeting for team work? Store the achieved results and final presentation on the reliable Alu Line from Intenso. The high-quality housing of aluminium in anthracite or silver gives a professional impression, yet it is light and robust.
An important presentation at the university is lined up and you’re meeting for team work? Store the achieved results and final presentation on the reliable Alu Line from Intenso. The high-quality housing of aluminium in anthracite or silver gives a professional impression, yet it is light and robust.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Read speed | 28 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Read speed (USB 2.0) | 28 MB/s |
| Write speed (USB 2.0) | 6.5 MB/s |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 16 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Write speed | 6.5 MB/s |
| Read speed | 28 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 17 mm |
| Depth | 6 mm |
| Package depth | 82 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 35 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 82 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 35 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Housing material | Aluminium |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Intenso 3521473 USB flash drive 16 GB...
Login for pricing
|
Recommended
Hypertec 32GB USB3.0 Standard HyperDrive
Login for pricing
|
Hot Product
Hypertec 64GB USB3.0 Standard HyperDrive
Login for pricing
|
Hypertec 4GB USB2.0 EnCryptPLUS HyperD...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB...
Login for pricing
|
New
Verbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 64 GB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3521473
|
HYFLUSB3332G-M3
|
HYFLUSB3364G-M3
|
HYFLUSB044GB-BE
|
49806
|
49807
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Capacity |
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
4GB to 6GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Blue
|
Blue
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|




