We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ibico 208X calculator Desktop Basic Blue, White
SKU
IB410062
Login for pricing
In Stock
Ibico 208X, Desktop, Basic, 8 digits, 1 lines, Battery/Solar, Blue, White
| Type | Basic calculator |
|---|---|
| Product colour | Blue,White |
| Digits | 8 digits |
| Form factor | Desktop |
| SKU | IB410062 |
| EAN | 0013465410062 |
| Manufacturer | Ibico |
| Availability | In Stock |
Ibico 208X. Form factor: Desktop, Type: Basic. Digits: 8 digits, Display number of lines: 1 lines. Currency converter. Power source: Battery/Solar. Product colour: Blue, White
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Blue, White |
| Type | Basic |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Form factor | Desktop |
| Digit comma separator | Floating |
| Currency converter | Yes |
| Product colour | Blue, White |
| Type | Basic |
| Performance | |
| Digit comma separator | Floating |
| Currency converter | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Control type | Buttons |
| Display | |
| Display type | LCD |
| Second display | No |
| Backlight display | No |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | No |
| Digit comma separator | Floating |
| Display number of lines | 1 lines |
| Power | |
| Power source | Battery/Solar |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Weight | 100 g |
| Depth | 133 mm |
| Height | 26 mm |
You may also be interested in
| Product |
Ibico 208X calculator Desktop Basic Bl...
Login for pricing
|
Popular
Ibico 210X calculator Desktop Basic Bl...
Login for pricing
|
Bestseller
Aurora AX-595TV calculator Pocket Scie...
Login for pricing
|
New
Canon TS-1200TSC calculator Desktop Ba...
Login for pricing
|
Recommended
Canon LS-122TS calculator Desktop Disp...
Login for pricing
|
Hot Product
Casio DF-120EM calculator Desktop Disp...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IB410062
|
IB410079
|
AX595TV
|
2468C002
|
2470C002
|
DF-120EM
|
| Manufacturer |
Ibico
|
Ibico
|
Aurora
|
Canon
|
Canon
|
Casio
|
| Form factor |
Desktop
|
Desktop
|
Pocket
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
| Digits |
up to 8
|
8 to 10
|
N/A
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
| Type |
Basic calculator
|
Basic calculator
|
Scientific calculator
|
Basic calculator
|
Display calculator
|
Display calculator
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Metallic
|
Grey
|
Blue
|





