C31FLATDP60HZ
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | USB Type-C |
| SKU | C31FLATDP60HZ |
| EAN | 8595611703034 |
| Manufacturer | i-tec |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Expand your desktop to external Display Port monitor or connect projector or television with Display Port interface to your notebook, tablet or PC via new USB-C or Thunderbolt 3 connector. The adapter supports 4K Ultra HD video with resolution up to 3840 x 2160@60 Hz and stereo sound. This adapter is made of rugged rubber material that can withstand tough conditions. It is, therefore, an ideal companion for travelling or when working in the field.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.11 m |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Other features | |
| Width | 135 mm |
| Height | 12 mm |
| Depth | 20 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 135 mm |
| Height | 12 mm |
| Depth | 20 mm |
| Weight | 16 g |
| Package width | 154 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Package width | 154 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 20 mm |