HYP-USBCPSU-65W
Login for pricing
In Stock
  • GaN technology
  • Ultra-compact and light-weight design
  • Supports PD fast charging with a maximum power output of up to 65W
  • Qualcomm Quick Charge 4+ and 3.0 Power Delivery
  • Thermal, Over-Voltage and Short Circuit Protection
  • 12 Month Warranty.
More Information
Purpose Universal
Power supply type Indoor
SKU HYP-USBCPSU-65W
Manufacturer Hypertec
Availability In Stock
Product Family HyperPower
The HyperPower 65W is designed to support a wide range of devices and offers fast USB-C Power Delivery through GaN technology, PD3.0, and Qualcomm Quick Charge 4+ on USB-A.
Features
Adjustable output voltageYes
Brand compatibilityAny brand
Input current1.5 A
Input voltage100 - 240 V
Output power65 W
Output voltage5/9/12/15/20/25 V
Output current3.25 A