We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP DP3B4ET PC/workstation Mini PC AI PC
| SKU | DP3B4ET#ABU |
|---|---|
| EAN | 0826581354321 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.[1]
Automatic recovery from firmware attacks
Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP Sure Start, the self-healing BIOS that automatically recovers itself from attacks or corruption.[5]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[7]
Keep your PC’s security protections in place
Stop unwanted changes to security settings and help limit the spread of malware with HP Sure Run which identifies, quarantines, and provides reporting on attackers trying to kill processes.[8]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[9]
Physical tamper protection.
Require a supervisor password to be used to unlock a PC anytime tamper detection sensors located on the top cover of the PC and on internal storage are removed with HP Tamper Lock.[12]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[13]
Unleash next-gen AI power and expand workforce capabilities
Experience exceptional performance with the HP EliteDesk 8 Mini G2a Next Gen AI PC powered by the latest AMD Ryzen™ processor[2] with an up to 50 TOPS NPU.[3]
Single cable solution for a tidy workspace
Achieve a tidy workspace with a single cable solution that transfers power and video, simplifying setup and reducing clutter.
Compact size for versatile deployment across the enterprise
Deploy the HP EliteDesk 8 Mini G2a Next Gen AI PC flexibly with its compact design and ample I/O ports for seamless connectivity.
Help protect our shared future
This PC is ENERGY STAR® certified[10] and EPEAT® Climate+ Gold registered.[11]
Run multiple AI based applications[4] simultaneously driving productivity with uninterrupted workflows on the HP EliteDesk 8 Mini G2a Next Gen AI PC. This HP Copilot+ PC5 features versatile deployment options and advanced security features.[6]
| Memory | |
|---|---|
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Performance | |
| Market positioning | Premium |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Mini PC |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Technical details | |
| Product type | Mini PC |
| Chassis type | Mini PC |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 100% recycled rare earth elements in speaker; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 55% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581354321 |
| Design | |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581354321 |
| Audio | |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 481 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Width | 177 mm |
| Depth | 181 mm |
| Height | 177 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Weight | 1.42 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 481 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 100% recycled rare earth elements in speaker; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 55% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211507 |