We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 7FP22UE/308E Printhead cartridge black Evomore, 320 pages ISO/IEC 24711 for HP Envy 6100
- Original HP 308e EvoMore Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- (~320) pages
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Ideal for home or microbusiness higher-volume printing.
- Depend on Original HP 308e EvoMore Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Ink Cartridge
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: HP Envy 6132, HP DeskJet 2923, HP Envy 6558 e, HP Envy 6120, HP Envy 6532 e, HP DeskJet 4325, HP Envy 6165, HP DeskJet 4321, HP DeskJet 4310, HP DeskJet 2925, HP DeskJet 4322, HP Envy 6165 e, HP Envy 6122, HP Envy 6132 e, HP DeskJet 2920, HP DeskJet 4320, HP Envy 6130 e, HP Envy 6110 e, HP Envy 6155, HP Envy 6520 e, HP DeskJet 2910, HP Envy 6110, HP Envy 6155 e, HP Envy 6122 e, HP Envy 6530 e, HP Envy 6500 Series, HP DeskJet 2900 Series, HP DeskJet 2921, HP Envy 6100 Series, HP DeskJet 4300 Series, HP DeskJet 2922, HP DeskJet 2942, HP Envy 6120 e, HP DeskJet 4330
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 320 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Premium Home |
| Compatibility | HP 308e ink cartridge works with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 122.2 kg (269.5 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 833.1 mm (47.2 x 31.5 x 32.8") |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 122.2 kg (269.5 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 833.1 mm (47.2 x 31.5 x 32.8") |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786390555, 196786390562, 199764692290, 199764692306, 199764692313, 196786390579 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786390555; (EM1) 196786390562; (LS1) 199764692290; (LS2) 199764692306; (LS3) 199764692313; (SE1) 196786390579 |
| Box contents | 1 Ink Cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 54 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 32 mm |
| Depth | 95 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 47.9 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 47.9 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786390555, 196786390562, 199764692290, 199764692306, 199764692313, 196786390579 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786390555; (EM1) 196786390562; (LS1) 199764692290; (LS2) 199764692306; (LS3) 199764692313; (SE1) 196786390579 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet weight (imperial) | 122.2 kg (269.5 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 833.1 mm (47.2 x 31.5 x 32.8") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross weight | 122 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 122.2 kg (269.5 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 833.1 mm (47.2 x 31.5 x 32.8") |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.19 kg (7.04 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP 7FP22UE/308E Printhead cartridge bl...
Login for pricing
|
HP C8765EE/338 Printhead cartridge bla...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Bestseller
HP CH563EE/301XL Printhead cartridge b...
Login for pricing
|
Recommended
HP CH564EE/301XL Printhead cartridge c...
Login for pricing
|
New
Epson C13T15794010/T1579 Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7FP22UE
|
C8765EE
|
C13T580200
|
CH563EE
|
CH564EE
|
C13T15794010
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Epson
|
HP
|
HP
|
Epson
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Cyan
|
Black
|
N/A
|
Light Light Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
Epson
|
HP
|
HP
|
Epson
|





