We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 51645AE/45 Printhead cartridge black high-capacity, 930 pages ISO/IEC 24711 42ml for HP DesignJet 750 C/DeskJet Series 1600/DeskJet Series 800/DeskJet 720 C/DeskJet 970 C
- Original HP 45 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~930 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- HP 45 Black Inkjet Print Cartridges enable true 600 x 600 dpi resolution and feature pigment ink technology that delivers the highest possible quality on HP Deskjet, Photosmart, Designjet and Officejet printers, especially with HP papers and films.
- The HP 45 Black Inkjet Print Cartridge (42 ml) is the ideal choice for the frequent HP Deskjet, HP Photosmart and HP Officejet business and home user, who wants cost-effective, large-volume, clear, sharp output.
- Depend on Original HP 45 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 930.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 42.00 |
| SKU | 51645AE |
| EAN | 0088698200292 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 45 Black Inkjet Print Cartridges enable true 600 x 600 dpi resolution and feature pigment ink technology that delivers the highest possible quality on HP Deskjet, Photosmart, Designjet and Officejet printers, especially with HP papers and films.
Compatible Printers: Pitney Bowes W 700, HP DeskJet 820 CSE, Stielow 5955, Rena PS 1000, Stielow IJ 85, Stielow Portosprinter, Rena Envelope Imager III, Odixion Digistation 2000, HP Color Copier 120, HP DeskJet 1600 PS, HP DeskJet 980 Series, HP OfficeJet K 80 XI, Pitney Bowes W 790, HP Color Copier 150 Series, Rena DA 612 S, Stielow IJ 45, Stielow 5982, HP OfficeJet R 65, HP OfficeJet T 45 XI, Data Devices Optiprinter, HP PhotoSmart 1000 XI, HP Color Copier 280, Stielow 5954, Rena DA 612, HP Color Copier 210, HP OfficeJet R 80 XI, HP DeskJet 1220 C, Imagistics DA 950, HP DeskJet 710 C, HP PhotoSmart 1100, HP OfficeJet R 40, HP DeskJet 720 C, HP DeskJet 9300, HP PhotoSmart 1100 Series, HP DeskJet 755 C, Output Solutions Inkjet Carton Coding System HP 610 E, Imagistics W 661, HP OfficeJet K 60 XI, HP DeskJet 1000 CSE, Pitney Bowes DA 500, HP DeskJet 950 C, AstroJet 3600, Imagistics DA 500, Imagistics DA 750, Stielow 5952 S, HP Color Copier 150, HP OfficeJet Pro 1170 CSE, HP DesignJet 750 C Plus, HP OfficeJet T 65, HP Color Copier 210 Series, LSK Optical Disk Printer 100, HP DeskJet 1000 CXI, HP OfficeJet T 65 XI, Rena XPS 80, Pitney Bowes W 800, Stielow 5953 F, AstroJet 3600 Series, Pitney Bowes DA 950, Rena DA 613, HP DeskJet 1120 CSE, Pitney Bowes DA 75 S, HP Color Copier 140, HP DeskJet 932 C, AstroJet 2600 Series, HP DeskJet 950 Series, HP PhotoSmart 1115 CVR, HP DeskJet 882 C, AstroJet 3800, Stielow 5953 LC, AstroJet 300 P, Pitney Bowes DA 900, Verity Systems Optiprinter, HP DeskJet 990 Series, HP OfficeJet Pro 1175 CSE, HP DeskJet 930 C, HP DeskJet 830 C, Rena Envelope Imager II, Stielow 5955 V, HP DeskJet 1220 CSE, HP PhotoSmart 1315, Pitney Bowes W 880, HP DeskJet 720 Series, HP DeskJet 890 CSE, HP DeskJet 870 CXI, Olivetti JOB-JET P 200, AstroJet IB 9000, HP OfficeJet R 80, Imagistics DA 550, HP DeskJet 6122, HP DesignJet 755 CM, Pitney Bowes W 990, HP DeskJet 970 CXI, HP DeskJet 832 C, HP DeskJet 1000 C, HP OfficeJet G 85, HP Color Copier 155, HP DeskJet 750, Apple Color Stylewriter 6500, HP DeskJet 890 C, AstroJet 2800, HP DeskJet 1100 C, HP DeskJet 980 C, HP DeskJet 935 C, HP DeskJet 850 Series, AstroJet 2650 P, Pitney Bowes W 661, Pitney Bowes DA 700, Toshiba MJ 5002, Imagistics W 700, Stielow 5953 Series, HP Color Copier 170, HP OfficeJet R 40 XI, Pitney Bowes W 770, Imagistics DA 700, HP Fax 1220, Imagistics W 660, Pitney Bowes W 660, AstroJet 1000, Rena XPS 90, HP DeskJet 1180 CXI, HP DesignJet 750 Plus, Imagistics W 600, HP DeskJet 1600 CM, HP Thermal InkJet 2.5, HP DeskJet 750 C, HP OfficeJet T 45, HP DeskJet 1280, HP Color Copier 210 LX, HP DeskJet 995 C, Imagistics W 680, Toshiba MR 3011, HP DeskJet 890 Series, HP DeskJet 1220 Series, HP DeskJet 755, HP Color Copier 140 Series, Stielow 5952 Series, Imagistics W 800, Imagistics W 880, HP DeskJet 855 CSE, HP PhotoSmart 1218 XI, HP DeskJet 722 C, HP DeskJet 850 C, Imagistics W 890, AstroJet 500 P, Stielow 5953 L, HP OfficeJet Pro 1175 Series, Pitney Bowes W 801, HP DeskJet 710 Series, HP DeskJet 960 Series, HP DeskJet 1600 CN, HP Color Copier 145, Pitney Bowes W 991, HP DeskJet 1180 CSE, HP DeskJet 870 CSE, HP DeskJet 970 CX, HP OfficeJet G 55 XI, HP Addmaster IJ 1000, HP DeskJet 1120 Series, Imagistics W 770, HP DeskJet 960 CXI, Pitney Bowes DA 550, Hasler IJ 75, HP PhotoSmart 1200 Series, Pitney Bowes DA 750, HP DeskJet 1180 Series, AstroJet 2600 P, HP DeskJet 890 CXI, Odixion Digiprinter DP 100, HP Color Copier 270, HP DeskJet 820 C, HP PhotoSmart 1215, HP OfficeJet K 80, HP DeskJet 980 CXI, HP DeskJet 990 CXI, Stielow Portostar, HP Color Copier 160, Odixion Digistation DS 2000 Office, Output Solutions Inkjet Carton Coding System HP 620 E, HP Color Copier 110, HP DeskJet 712 C, Stielow 5952 F, Toshiba GA 1030, Stielow 5955 S, Stielow 5992, Pitney Bowes DA 95 F, Stielow IJ 75, HP OfficeJet Pro 1170 C, Rena DA 595, HP DeskJet 1220 CXI, Stielow 5952, HP DeskJet 1120 CXI, HP PhotoSmart 1100 XI, AstroJet 1000 Series, Pitney Bowes DA 400, Imagistics W 660 Series, HP OfficeJet G 95, Hasler IJ 65, HP DeskJet 960 C, HP DeskJet 930 Series, HP DeskJet 990 CSE, Imagistics W 891, Stielow Portosprinter 35, AstroJet 3600 P, HP DeskJet 880 Series, HP DeskJet 990 C, Imagistics W 65 R, Pitney Bowes DA 80 F, HP DeskJet 870 C, HP DeskJet 970 Series, AstroJet 1000 P, HP DeskJet 1180 C, Stielow Portosprinter 45, HP DeskJet 6100 Series, Imagistics W 77 R, HP DeskJet 930 CM, Imagistics DA 400, Stielow 5988, Rena DA 615, AstroJet 2800 Series, HP OfficeJet Pro 1175 CXI, HP DeskJet 870 Series, HP OfficeJet K 60, Pitney Bowes DA 50 S, HP DesignJet 750 Series, HP OfficeJet R 60, HP OfficeJet Pro 1150 C, HP DeskJet 1220 C/PS, Imagistics DA 900, Pitney Bowes W 890, Stielow 5953 S, Odixion Digistation DS 2000, Stielow 5955 Series, HP DeskJet 6127, HP DeskJet 820 CXI, HP Color Copier 260, Odixion Digistation DS 2000 Series, Stielow IJ 35, HP OfficeJet Pro 1170 Series, HP OfficeJet Pro 1175 C, HP Color Copier 180, HP PhotoSmart 1115, Imagistics W 990, HP DeskJet 1600 C, HP DeskJet 850 CXI, HP OfficeJet Pro 1150 CSE, HP OfficeJet G 55, HP PhotoSmart 1215 VM, HP OfficeJet R 45, AstroJet 2800 P, Pitney Bowes DA 55 S, Imagistics W 790, AstroJet Imaging System II, HP DeskJet 750 Series, Stielow 5954 S, HP DeskJet 960 CSE, Rena DJP, HP DesignJet 750 C, HP DeskJet 970 CSE, Rena Envelope Imager I, HP Color Copier 290, HP PhotoSmart 1218, Encad Novajet 880, HP PhotoSmart 1000, Pitney Bowes DA 70 S, Stielow 5980, HP DeskJet 990 CM, HP DeskJet 895 CSE, Pitney Bowes W 990 Series, HP Fax 1220 XI, Stielow 5986, Stielow IJ 65, Pitney Bowes W 660 Series, HP DeskJet 870 CSI, HP DeskJet 895 CXI, HP DeskJet 855 C, Kodak Science 1000 PS, Rena PS 2000, HP DeskJet 1120 C, HP DeskJet 1600 Series, HP DeskJet 952 C, HP DeskJet 830 Series, Rena DA 620, HP DeskJet 880 C, HP DeskJet 959 C, HP DeskJet 855 CXI, HP OfficeJet Pro 1170 CXI, HP OfficeJet G 85 XI, HP DeskJet 1125 C, HP Color Copier 190, Output Solutions Inkjet Carton Coding System HP 630 E, Rena XPS 2000, HP DeskJet 815 C, HP DesignJet 700, Rena DA 608, Pitney Bowes W 680
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 930 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Compatibility | HP 45 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1645 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1645 mm |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962772683 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26 mm |
| Height | 158 mm |
| Depth | 117 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 150 g |
| Package width | 117 mm |
| Package height | 158 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 150 g |
| Package width | 117 mm |
| Package height | 158 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1645 mm |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962772683 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1645 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1645 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 445 kg |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1645 mm |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1645 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 40 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 7 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 51645AE/45 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
Epson C13T580900/T5809 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C6657AE/57 Printhead cartridge colo...
Login for pricing
|
New
Epson C13T580700/T5807 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
51645AE
|
C13T580300
|
C13T580900
|
C13T580400
|
C6657AE
|
C13T580700
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
HP
|
Epson
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Magenta
|
Light Light Black
|
Yellow
|
N/A
|
Light Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
N/A
|
Epson
|





