We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama SDHC 32GB Class 10 UHS-I 80MB/S
SKU
124135
- This removable storage medium allows data to be written and erased as many times as is required
- SecureDigital High Capacity Card (SDHC), complies with SD 3.01 specifications
- Especially suited for real time full HD video and 3D video recording
- Mechanical write protection (against unintentional deleting)
- With a label area for short notes
| Flash card type | SDHC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 32 GB |
| SKU | 124135 |
| EAN | 4047443300331 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | In Stock |
UHS-I compatible
For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDHC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 32 GB |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 1 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 13 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Hama SDHC 32GB Class 10 UHS-I 80MB/S
Login for pricing
|
New
Hypertec HYSHC01016G-C10 memory card 1...
Login for pricing
|
Hypertec CompactFlash Card 2GB memory...
Login for pricing
|
Bestseller
SanDisk SDSDB-032G-B35 memory card 32...
Login for pricing
|
Popular
Apacer microSDHC UHS-I Class10 32GB me...
Login for pricing
|
Recommended
Intenso 128GB microSDXC UHS-I Class 10
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
124135
|
HYSHC01016G-C10
|
HYCFM0102G
|
SDSDB-032G-B35
|
AP32GMCSH10U1-R
|
3423491
|
| Manufacturer |
Hama
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Apacer
|
Intenso
|
| Flash card type |
SDHC
|
SDHC
|
CompactFlash
|
SDHC
|
MicroSDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
16GB to 24GB
|
2GB to 4GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|
128GB to 256GB
|





