We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama Rotate USB flash drive 128 GB USB Type-A Blue
SKU
182465
- Removable storage medium with USB 3.0 technology allows data to be written and erased as many times as needed
- With rotating mechanism
- Ultra-fast removable storage medium
- USB 3.0 Super Speed for even faster reading and writing rates
- Suitable for devices with a USB interface
- With eyelet, e.g. for fastening to a key ring
| SKU | 182465 |
|---|---|
| EAN | 4047443435903 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | In Stock |
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Form factor | Swivel |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 10/8/7/Vista/XP MacOS 9.0 + |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Swivel |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Security | |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 66 mm |
| Height | 18 mm |
| Depth | 8 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Compatible operating systems | Windows 10/8/7/Vista/XP MacOS 9.0 + |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 10/8/7/Vista/XP MacOS 9.0 + |
You may also be interested in
| Product |
Hama Rotate USB flash drive 128 GB USB...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 128 GB...
Login for pricing
|
Hot Product
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
Login for pricing
|
Bestseller
SanDisk 124109 USB flash drive 128 GB...
Login for pricing
|
New
Verbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 16...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 32...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
182465
|
49808
|
49168
|
SDCZ48-128G-U46
|
98664
|
98665
|
| Manufacturer |
Hama
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
| Form factor |
swivel
|
slide
|
slide
|
slide
|
capless
|
capless
|
| Product colour |
Blue
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Silver
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|




