We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama FlashPen "Fancy" USB 2.0 16GB 40X USB flash drive USB Type-A Black, Silver
SKU
90894
- Removable storage medium that allows data to be written and erased as many times as is required
- Stick which is made of brushed aluminium
- With cap
- Suitable for terminal devices with a USB interface
- With eye, allows e.g. attachment to a keyring
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Black,Silver |
| Capacity | 16 GB |
| USB version | 2.0 |
| SKU | 90894 |
| EAN | 4007249908940 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | In Stock |
- Extremely handy and fast removable storage medium
- Data can be written and erased as often as required
- Suitable for terminal devices with USB interface
- Works without drivers under Windows ME/2000/XP/Vista and MacOS 9.x or higher
- Data can be written and erased as often as required
- Suitable for terminal devices with USB interface
- Works without drivers under Windows ME/2000/XP/Vista and MacOS 9.x or higher
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Read speed | 10 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 16 GB |
| Read speed | 10 MB/s |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 68 mm |
| Height | 20 mm |
| Depth | 8 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 9.5 mm |
| Package weight | 22 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 9.5 mm |
| Package weight | 22 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Aluminium |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Hama FlashPen "Fancy" USB 2....
Login for pricing
|
Recommended
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
Login for pricing
|
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Login for pricing
|
Intenso Rainbow Line USB flash drive 1...
Login for pricing
|
Hot Product
Verbatim PinStripe - USB Drive 32 GB -...
Login for pricing
|
Bestseller
Verbatim PinStripe - USB Drive 64 GB -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90894
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
3502470
|
49064
|
49065
|
| Manufacturer |
Hama
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Intenso
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Capacity |
16GB to 25GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
| Form factor |
cap
|
N/A
|
cap
|
cap
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
2.0
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|





