dbramante1928 CH25EUWH7244 mobile device charger Universal White AC Indoor
SKU
CH25EUWH7244
Login for pricing
In Stock
Wall charger, USB-C 25W, USB-A 18W, White
More Information
SKU CH25EUWH7244
EAN 5711428072443
Manufacturer Dbramante1928
Availability In Stock
RECYCLE YOUR OLD ELECTRONICS
Step 1
Step 2
Step 3
Performance
Plug and PlayYes
Charger typeIndoor
USB 2.0 ports quantity1
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Operating principleContact
Wireless chargingNo
USB Power Delivery up to25 W
Programmable power supply (PPS)Yes
Number of simultaneously connected devices (max)2
Design
Plug and PlayYes
LED indicatorsNo
Product colourWhite
Power
Power plug typeType C
Input voltage110 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Output current (5V)3 A
Output current (9V)2.77 A
Output current (12V)2.08 A
Port 1 output power18 W
Port 2 output power25 W
Efficiency at low load (10%)Yes
Average active efficiency85.34%
Efficiency (@10 %)84.35%
Technical details
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Weight & dimensions
Width43 mm
Depth82 mm
Height27 mm