CyberPower OLS3000EA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 8 AC outlet(s)
SKU
OLS3000EA
Login for pricing
In Stock
Smart App UPS System, Single Phase, Online Double Conversion, Pure Sine Wave, 3000 VA, 2700 W, 370 J, IEC C19 x 1 Hardwire Terminal Block x 1 IEC C13 x 6
  • Online (Double Conversion) UPS Topology
  • Generator Compatible
  • Zero Transfer Time
  • Surge and Spike Protection
  • Color LCD Panel
  • Serial Connectivity Port
  • PowerPanel Management Software
  • Tower Form Factor
  • ECO Mode
  • Overload Protection
  • Smart Battery Management (SBM)
  • EMI and RFI Filtration
  • Variable Speed Fans
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • SNMP/HTTP Remote Management Capability (Optional)
More Information
Output power capacity 3 kVA
Product colour Black
Output power 2700 W
Form factor Tower
SKU OLS3000EA
EAN 4711027790121
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power
Input power factor0.98
Output power2700 W
Input operation voltage (min)190 V
Input operation voltage (max)300 V
Output operation voltage (min)208 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating370 J
Maximum current13.04 A
Emergency Power Off (EPO)Yes
Power factor0.9
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)5%
Crest factor3:1
Output power capacity3 kVA
Charging current1.5 A
Efficiency (ECO mode)95%
Ports & interfaces
Cable length1.5 m
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler, Terminal
Power plugC20 coupler
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformPure sine
Number of input phases1
Response time0 ms
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power protection featuresInput fuse, Over current, Overload, Short circuit
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Country of originChina
WaveformPure sine
Number of input phases1
Input power factor0.98
Response time0 ms
Output power2700 W
Surge energy rating370 J
Maximum current13.04 A
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Emergency Power Off (EPO)Yes
Power factor0.9
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Efficiency (ECO mode)95%
Input frequency50/60 Hz
Charging current1.5 A
Battery
Number of batteries supported3
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time4 h
Typical backup time at half load13.1 min
Typical backup time at full load4.3 min
Charging current1.5 A
Replacement battery cartridgeBPSE72V40A
Design
Country of originChina
Form factorTower
Product colourBlack
Cable length1.5 m
Housing materialMetal
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating altitude0 - 1500 m
Non-operating altitude0 - 1500 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Harmonized System (HS) code8504408590
Compliance certificatesCE, RoHS
Certificates
Weight & dimensions
Package width295 mm
Package depth519 mm
Package height458 mm
Weight26 kg
Width169 mm
Package weight30.4 kg
Height337 mm
Depth416 mm
Packaging data
Package width295 mm
Package depth519 mm
Package height458 mm
Package weight30.4 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower OLS3000EA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 8 AC outlet(s) CyberPower OLS3000EA uninterruptible p... Login for pricing