We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear Mini DisplayPort to VGA Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
SKU
26-0706
- Connector 1: Mini DisplayPort Male
- Connector 2: VGA Female (HD15F)
- Nickel plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 220mm
- Colour: Black
| SKU | 26-0706 |
|---|---|
| EAN | 5035624024960 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our Mini DisplayPort to VGA adapter allows you to connect your Mini DP enabled device to VGA displays with ease. Designed for laptops, desktops, and tablets equipped with Mini DP output - including many Windows PC's and older MacBook models - this adapter delivers smooth, reliable conversion from digital Mini DP signals to legacy VGA displays.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.22 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear Mini DisplayPort to VGA Ac...
Login for pricing
|
New
Videk HDMI Plug to DVI Plug Gold Serie...
Login for pricing
|
Bestseller
Videk Mini DisplayPort v1.2 Plug to Di...
Login for pricing
|
Hot Product
Videk HDMI Plug to DVI Plug Gold Serie...
Login for pricing
|
Popular
Videk HDMI Plug to DVI Plug Gold Serie...
Login for pricing
|
Recommended
Videk Mini DisplayPort v1.2 Plug to Di...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0706
|
2411HQ-5
|
2409M-3
|
2411HQ-2
|
2411HQ-3
|
2409M-2
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
Videk
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
DVI
|
Mini DisplayPort
|
HDMI
|
DVI
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI
|
HDMI
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|


