We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear Mini DisplayPort to HDMI Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
SKU
26-0705
Login for pricing
In Stock
Mini DisplayPort to HDMI Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
- Connector 1: Mini DisplayPort Male
- Connector 2: HDMI Type A Female
- Nickel plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 220mm
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-0705 |
| EAN | 5035624024632 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our Mini DisplayPort to HDMI adapter allows you to easily connect your Mini DP enabled device to HDMI displays. Designed for laptops, desktops, and tablets equipped with Mini DP, this adapter provides reliable digital to digital video conversion for crisp, stable visuals.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.22 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear Mini DisplayPort to HDMI A...
Login for pricing
|
Cables Direct HDMINIDP-HDMI video cabl...
Login for pricing
|
New
Videk HDMI Plug to DVI Plug Gold Serie...
Login for pricing
|
Popular
Videk HDMI Plug to DVI Plug Gold Serie...
Login for pricing
|
Bestseller
connektgear DisplayPort to VGA Active...
Login for pricing
|
Hot Product
connektgear DisplayPort to HDMI Active...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0705
|
HDMINIDP-HDMI
|
2411HQ-2
|
2411HQ-3
|
26-0700
|
26-0702
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Videk
|
Videk
|
connektgear
|
connektgear
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
HDMI
|
DVI
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
HDMI
|
HDMI
|
DVI
|
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|




